krotocamp.pl

Adria Matrix 670 SL - Masa, wymiary i opinie. Czy warto w 2026 roku?

Natan Marciniak

Natan Marciniak

29 marca 2026

Nowy kamper Adria Matrix 670 SL gotowy na przygodę pod błękitnym niebem.

Spis treści

Adria Matrix 670 SL to półzintegrowany kamper, który łączy wygodę stałych łóżek pojedynczych z codzienną funkcjonalnością salonu z opuszczanym łóżkiem. To układ, który szczególnie dobrze działa w podróżach we dwoje albo w konfiguracji 2+2, ale przy takiej klasie zabudowy liczą się nie tylko metry i stylistyka, lecz także masa, homologacja i różnice między wersjami wyposażenia.

Najważniejsze fakty, które warto mieć pod ręką

  • To kamper półzintegrowany z układem dwóch pojedynczych łóżek z tyłu i łóżka opuszczanego nad salonem.
  • Najpopularniejsze odmiany różnią się przede wszystkim wyposażeniem, homologacją i ceną, a sam układ pozostaje bardzo podobny.
  • Długość bazowych wersji to ok. 7,49 m, szerokość 2,30 m, a wysokość 2,905 m.
  • W zależności od wersji dostajesz 4+1 miejsca do spania oraz 4 albo 5 homologowanych miejsc siedzących.
  • Największą pułapką przy zakupie jest założenie, że układ wystarczy ocenić bez sprawdzenia DMC i realnej ładowności.

Dlaczego układ SL ma sens na co dzień

SL oznacza dwa pojedyncze łóżka z tyłu, a to w praktyce daje więcej swobody niż klasyczne łóżko poprzeczne czy duża „wyspa” w środku. Nie trzeba się wspinać, łatwiej wstać w nocy, a pościel i codzienny rytm poranka są po prostu mniej kłopotliwe.

Z mojego punktu widzenia ten układ broni się szczególnie wtedy, gdy kamper ma być gotowy do jazdy bez codziennego składania całego zaplecza nocnego. Jeśli podróżujesz we dwoje, dostajesz wygodę, prostszy dostęp do łóżka i mniej kompromisów. Jeśli jedziesz z dziećmi, zyskujesz dodatkowe spanie nad salonem, ale już wtedy warto uczciwie sprawdzić, czy wolisz układ bardziej rodzinny, czy bardziej „hotelowy” w codziennym użytkowaniu.

Jest też druga strona medalu: taki rozkład wnętrza zwykle odbiera trochę przestrzeni na wielki tylny garaż. To nie jest wada sama w sobie, ale trzeba ją przyjąć świadomie, bo rowery, większy sprzęt sportowy albo dłuższe krzesła kempingowe szybciej wystawiają cierpliwość na próbę. To dobry moment, żeby przejść od ogólnej logiki układu do konkretów we wnętrzu.

Wnętrze kampera Adria Matrix 670 SL: wygodne kanapy, aneks kuchenny, lodówka i widok na sypialnię.

Jak wygląda wnętrze i gdzie czuć największy komfort

W dokumentacji technicznej Adria widać, że w tym modelu tylne łóżka mają około 205 x 80 cm i 203 x 80 cm, a łóżko opuszczane nad salonem ma 200 x 125 cm. To ważne, bo te liczby mówią więcej niż katalogowe hasła: dwie osoby dorosłe śpią z tyłu bardzo wygodnie, a górne łóżko nadaje się dla kolejnych pasażerów, ale jest już kompromisem, nie pełnoprawnym łóżkiem stałym.

Strefa Wymiar Co to znaczy w praktyce
Tylne łóżka pojedyncze 205 x 80 cm oraz 203 x 80 cm Wygodne dla osób, które nie chcą rezygnować z długości i łatwego wejścia do łóżka.
Łóżko opuszczane nad salonem 200 x 125 cm Dobre jako dodatkowe spanie dla dzieci lub gości, mniej komfortowe niż stałe łóżko główne.

Na co dzień największą różnicę robi jednak nie samo spanie, tylko układ stref. Salon jest otwarty, kuchnia nie dominuje nad przestrzenią dzienną, a strefa nocna jest wyraźnie oddzielona. To sprzyja dłuższym postojom, bo kamper nie przypomina ciasnego „noclegowego pudełka”, tylko ma realny podział na dzień i noc. W praktyce oznacza to mniej improwizacji, więcej porządku i łatwiejsze życie na postoju, zwłaszcza gdy pogoda nie zachęca do siedzenia na zewnątrz.

Jeśli chcesz wybrać kamper, który nie wymusza codziennego rozbierania salonu, ten układ jest właśnie z tej kategorii. A skoro wiemy już, jak działa wnętrze, warto zobaczyć, dlaczego różne wersje Matrixa potrafią różnić się mocniej, niż sugeruje sama nazwa.

Wersje różnią się bardziej, niż sugeruje nazwa

W oficjalnym katalogu Adria ceny tej linii w 2026 r. układają się mniej więcej od niespełna 100 tys. euro w Axess, przez okolice 104-105 tys. euro w Plus, po około 110-112 tys. euro w Supreme i ponad 150 tys. euro w odmianie MB. Sam układ 670 SL zostaje bardzo podobny, ale zmienia się poziom wyposażenia, homologacja, charakter ogrzewania i baza jezdna. To już nie jest kosmetyka, tylko realny skok w sposobie użytkowania.

Wersja Cena katalogowa Miejsca siedzące DMC Najkrócej mówiąc
Axess 670 SL ok. 97-98 tys. euro 5 3,5 t Najbardziej podstawowa i budżetowa odmiana, dobra na start.
Plus 670 SL ok. 104-105 tys. euro 5 3,8/4,4 t Najlepszy kompromis między ceną, wyposażeniem i ładownością.
Supreme 670 SL ok. 110-112 tys. euro 4 3,5 t Bardziej dopracowane wykończenie i mocniejsze nastawienie na komfort.
Supreme MB 670 SL ponad 150 tys. euro 4 4,5 t Najdroższa odmiana na Mercedes-Benz, wyraźnie premium i cięższa w homologacji.
Najważniejsza różnica praktyczna nie polega na samej stylistyce, tylko na tym, jak dana wersja znosi obciążenie i jaką daje rezerwę na wyposażenie dodatkowe. W dokumentacji technicznej Adria dla Plus widać, że można iść w prostszy układ Trumy 6 lub 6E, a także dobrać pakiet Alde. Alde, czyli ogrzewanie cieczą rozprowadzającą ciepło po wnętrzu, lepiej trzyma temperaturę przy chłodnych nocach niż proste nadmuchowe systemy. Truma Combi, czyli ogrzewanie nadmuchowe z bojlerem, jest z kolei prostsza i zwykle tańsza. Jeśli planujesz sezon od wiosny do jesieni, to może być detal. Jeśli chcesz jeździć także zimą, ten detal nagle staje się jednym z głównych argumentów zakupowych.

Tu właśnie widać, że „lepsza wersja” nie zawsze jest najlepsza dla każdego. Dla jednej osoby sens ma Axess, dla drugiej Plus okaże się rozsądniejszy niż dopłata do Supreme, a MB trzeba traktować już jako osobną klasę, nie tylko droższą naklejkę na tej samej zabudowie.

Jak Matrix 670 SL zachowuje się w trasie i na postoju

Bazowe wersje mają około 7,49 m długości, 2,30 m szerokości i 2,905 m wysokości, więc to już pełnowymiarowy kamper, a nie miejski kompromis. Wersja MB rośnie do 7,69 m długości i ma niższą wysokość nadwozia, ale kosztuje też znacznie więcej i wymaga większej uwagi przy manewrach. Na polskich drogach oznacza to jedno: wjeżdżasz w świat, w którym planowanie parkingu i zawracania przestaje być dodatkiem, a staje się częścią jazdy.

Jednocześnie Matrix pozostaje łatwiejszy w obyciu niż duża integra. Siedzisz wyżej, masz sensowną widoczność z kabiny bazowego auta, a całe auto nie jest przesadnie szerokie. W praktyce to daje przyzwoity kompromis między komfortem a sterownością. Dla mnie najważniejsze jest jednak to, że taki kamper nie męczy układu dnia. Po dojeździe na miejsce nie trzeba rozpoczynać „operacji rozkładania”, tylko można od razu przejść do życia na postoju.

Jeśli jeździsz częściej po Polsce niż po autostradach Europy Zachodniej, warto też patrzeć na bazę napędową. W tej klasie rozsądny automat i mocniejszy silnik mają większe znaczenie niż na papierze, bo w praktyce poprawiają płynność jazdy na podjazdach, przy wyprzedzaniu i przy pełnym obciążeniu. To nie jest element, który robi zdjęcia w katalogu, ale właśnie on często decyduje o tym, czy po kilku tysiącach kilometrów będziesz zadowolony, czy tylko „formalnie zadowolony”.

To prowadzi wprost do najważniejszego etapu przed zakupem, czyli sprawdzenia, co naprawdę mieści się w dopuszczalnej masie i jaką konfigurację da się sensownie zarejestrować w Polsce.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem w Polsce

Jeżeli miałbym wskazać jeden błąd kupujących, to byłoby nim patrzenie wyłącznie na układ i cenę. W przypadku kampera tej wielkości musisz sprawdzić DMC, czyli dopuszczalną masę całkowitą, liczbę homologowanych miejsc i realną ładowność po doposażeniu. Markiza, klimatyzacja dachowa, solar, mocniejsza bateria, bagażnik rowerowy i kamera cofania potrafią zjeść zapas szybciej, niż brzmi to w cenniku.

  • Sprawdź, czy wybrana konfiguracja mieści się w 3,5 t, jeśli chcesz jeździć na prawo jazdy kategorii B bez kombinowania.
  • Porównaj liczbę miejsc siedzących z liczbą miejsc do spania, bo to nie jest to samo.
  • Oceń ogrzewanie pod kątem sezonu, w którym naprawdę będziesz używać kampera, nie tylko tego, jak brzmi w broszurze.
  • Sprawdź, ile miejsca zostaje na bagaże po zamontowaniu dodatkowego wyposażenia, bo komfort katalogowy i komfort po załadunku to dwie różne rzeczy.
  • Ustal, czy bardziej potrzebujesz prostszego, lżejszego zestawu, czy bogatszej wersji z większym zapasem homologacyjnym.

W oficjalnych danych producenta widać też, że limit doposażenia jest skończony, a nie symboliczny. W Axess to około 75 kg na dodatki, w Supreme około 70 kg. Brzmi jak zapas, ale przy pełnym pakiecie turystycznym robi się z tego bardzo krótka rezerwa. Właśnie dlatego w Polsce tak ważne jest, żeby nie kupować „na oko”, tylko pod własny styl podróżowania, liczbę pasażerów i realny bagaż.

Jeśli kupujesz u dealera, poproś o rozpisanie konkretnej konfiguracji z masą, DMC i wyposażeniem opcjonalnym. To zwykle nudniejsza rozmowa niż oglądanie wnętrza, ale oszczędza później dużo nerwów. I właśnie na tej podstawie najłatwiej wybrać wariant, który rzeczywiście będzie pasował do Twoich wyjazdów.

Którą konfigurację wybrałbym do różnych sposobów podróżowania

Jeśli szukałbym najrozsądniejszej wersji „dla większości”, wskazałbym Plus. Daje bardzo dobry balans między ceną, ładownością i wyposażeniem, a przy tym nie pcha od razu w najdroższą półkę. To wersja, która najlepiej znosi codzienność, jeśli planujesz wyjazdy przez kilka sezonów, a nie tylko krótkie, letnie wypady.

  • Axess wybrałbym wtedy, gdy liczy się przede wszystkim rozsądny budżet i nadal chcesz układu z pojedynczymi łóżkami.
  • Plus ma sens, gdy chcesz najlepszej równowagi między ceną a komfortem i nie chcesz od razu wchodzić w topowe dopłaty.
  • Supreme jest dla osób, które realnie korzystają z lepszego ogrzewania, bogatszego wykończenia i częściej jeżdżą poza samym latem.
  • Supreme MB to wybór premium, ale tylko wtedy, gdy akceptujesz wyraźnie wyższą cenę i większy ciężar całej konfiguracji.

Patrząc całościowo, Matrix 670 SL jest sensowny wtedy, gdy oczekujesz kampera wygodnego, a nie tylko efektownego. Jeśli priorytetem jest komfort snu, sensowny podział przestrzeni i możliwość dopasowania wersji do własnego budżetu, ten model broni się bardzo dobrze. Jeśli chcesz, mogę też przygotować porównanie tego układu z innymi półzintegrowanymi modelami Adria pod kątem ładowności, zimowego komfortu i kosztów zakupu.

FAQ - Najczęstsze pytania

Tylne łóżka pojedyncze mają wymiary ok. 205x80 cm i 203x80 cm. Opuszczane łóżko nad salonem mierzy 200x125 cm, co zapewnia komfortowe spanie dla 4 osób dorosłych i opcjonalnie jednego dziecka.

Różnią się standardem wykończenia, ceną i wyposażeniem. Axess to wersja budżetowa, Plus oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości, a Supreme to wariant premium z lepszym ogrzewaniem i bogatszym wnętrzem.

To zależy od wersji. Wiele odmian ma homologację do 3,5 t (kat. B). Jednak wersje Plus lub MB mogą mieć wyższe DMC (nawet do 4,5 t), co wymaga kategorii C, ale oferuje znacznie większą ładowność.

W zależności od wersji stosuje się ogrzewanie nadmuchowe Truma Combi (6 lub 6E) lub zaawansowany system wodny Alde. Alde jest szczególnie polecane osobom planującym intensywne wyjazdy zimowe.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

Udostępnij artykuł

Natan Marciniak

Natan Marciniak

Nazywam się Natan Marciniak i od ponad dziesięciu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną jako analityk branżowy oraz doświadczony twórca treści. Moja pasja do samochodów i technologii motoryzacyjnej skłoniła mnie do zgłębiania różnych aspektów tego dynamicznego rynku, w tym nowinek technologicznych, trendów oraz analiz rynkowych. Specjalizuję się w dostarczaniu rzetelnych informacji na temat innowacji w branży motoryzacyjnej oraz w ocenie wpływu zmian regulacyjnych na rynek. Moim celem jest uproszczenie złożonych danych i przedstawienie ich w przystępny sposób, aby każdy mógł zrozumieć aktualne wydarzenia i ich znaczenie. Zobowiązuję się do dostarczania dokładnych, aktualnych i obiektywnych informacji, które pomogą moim czytelnikom podejmować świadome decyzje. Wierzę, że wiedza powinna być dostępna dla wszystkich, dlatego staram się, aby moje artykuły były nie tylko informacyjne, ale także inspirujące.

Napisz komentarz