krotocamp.pl

Mercedes Hymer - Modele 2026, Ceny i Jak Wybrać Najlepszy?

Franciszek Sawicki

Franciszek Sawicki

3 maja 2026

Czarny Mercedes Hymer, kamper gotowy na przygody.

Spis treści

Kampery Hymera zbudowane na bazie Mercedesa to segment, w którym liczą się nie tylko prestiż i design, ale przede wszystkim stabilność jazdy, sensowna autonomia i dopracowana zabudowa. W praktyce wybór sprowadza się do dopasowania auta do stylu podróżowania: krótkie wypady, długie postoje poza kempingiem albo trasy całoroczne z zimą w tle.

Największy błąd? Patrzeć wyłącznie na znaczek na masce. Ja zawsze zaczynam od układu wnętrza, masy całkowitej i tego, czy dana baza faktycznie pasuje do planowanych tras.

Najważniejsze różnice sprowadzają się do gabarytu, autonomii i komfortu

  • ML-T to najbardziej uniwersalny wybór: kompaktowa półintegra z opcjonalnym napędem 4x4 i dobrym balansem między wygodą a mobilnością.
  • B-Class ModernComfort T daje więcej komfortu całorocznego dzięki 180-litrowemu zbiornikowi wody, ogrzewanej podłodze i chassis SLC.
  • Grand Canyon S jest najłatwiejszy w codziennym użyciu, bo ma 593 cm długości i 206 cm szerokości.
  • Grand Canyon S 700 rozwiązuje typowy problem vana: dokładane centymetry idą w parze z łóżkami wzdłużnymi i lepszym układem sypialni.
  • Venture S to propozycja dla dwóch osób, które chcą jechać dalej niż większość kamperów i nie boją się wyższego budżetu.
  • Przy zakupie trzeba pilnować ładowności, bo sprzęt, woda i opcje potrafią zjeść zapas szybciej, niż wygląda to w katalogu.

Dlaczego to połączenie działa lepiej, niż sugeruje sam znaczek

Mercedes-Benz Sprinter daje Hymerowi mocną bazę: dobre prowadzenie, sensowną ergonomię kabiny i możliwość budowania różnych odmian napędu. Hymer dokłada do tego własne zabudowy, a w droższych modelach także własne rozwiązania podwoziowe, takie jak SLC chassis, czyli lekka, podgrzewana i izolowana podłoga podwójna z lepszym rozkładem masy.

To ważne, bo w kamperze premium nie chodzi tylko o to, żeby „było luksusowo”. Chodzi o to, żeby auto było ciche, stabilne, odporne na zimno i nie traciło sensu po pełnym załadunku. W praktyce właśnie tu Hymer ma przewagę nad wieloma bardziej budżetowymi konstrukcjami: mniej przypadkowości, więcej inżynierii i lepiej poukładana autonomia. Z tego powodu sensownie jest patrzeć na konkretne modele, a nie na markę jako taką.

Biały kamper Hymer na podwoziu Mercedes-Benz, gotowy na przygody.

Które modele Hymera na Mercedesie warto znać w 2026 roku

W 2026 roku oferta nie kręci się wokół jednego auta, tylko wokół kilku wyraźnie różnych rodzin. Dla porządku zebrałem je w uproszczonym zestawieniu, bo właśnie porównanie pokazuje, gdzie kończy się kompromis, a zaczyna nadmiar. Liczby traktuję jako orientacyjne dla głównych wariantów z europejskich katalogów, bo Hymer mocno różnicuje układy i wyposażenie.

Model Segment Najważniejsze liczby Co daje w praktyce
Grand Canyon S 600 kampervan 593 x 206 x 276 cm, 100 l wody czystej, 85 l szarej, 2-4 miejsca do spania, Sprinter 315 CDI, napęd RWD lub AWD Najbardziej miejski i najłatwiejszy w codziennym użyciu.
Grand Canyon S 700 dłuższy van 697 x 206 x 276 cm, łóżka wzdłużne, prawie 7 m długości, Sprinter 417 CDI, napęd RWD lub AWD Lepszy dla dwóch osób, które chcą wygodniejszej sypialni i więcej schowków.
ML-T 570/580 półintegra 674-698 x 222 x 292 cm, 120 l wody czystej, 100 l szarej, 4 miejsca siedzące, AWD opcjonalne Najlepszy kompromis między zwinnością, komfortem i gotowością na gorsze drogi.
B-Class ModernComfort T 600/680 półintegra premium 719-739 x 229 x 298 cm, 180 l wody czystej, 150 l szarej, ogrzewana podwójna podłoga, 3.5 t Dla osób, które jeżdżą cały rok i chcą mocnej autonomii.
B-Class MasterLine T 780 flagowiec 789 x 235 x 298 cm, 180 l wody czystej, 150 l szarej, 4.43 t, 2-3 miejsca do spania Najbardziej luksusowy wybór, ale też największy i najcięższy.
Venture S off-road luxury 645 x 216 x 307 cm, Sprinter 419 CDI 4x4, 190 KM, 4 miejsca do spania, 2 miejsca siedzące, 4.1 t Najbardziej niszowa propozycja, stworzona dla wypraw we dwoje poza utarte szlaki.

Jeśli chcesz porównania budżetu, orientacyjne starty w niemieckich cennikach wyglądają mniej więcej tak: Grand Canyon S od 96 900 euro, ML-T od 114 600 euro, B-Class ModernComfort T od 122 500 euro, a B-Class MasterLine T od 134 500 euro. W Polsce końcowa kwota będzie inna, bo wpływają na nią pakiety, konfiguracja, transport i VAT, więc traktowałbym te liczby jako punkt odniesienia, nie ofertę „z półki”.

Hymer pokazuje też nowego GT-S na Sprinterze, więc portfolio w 2026 roku nie stoi w miejscu, ale dla większości kupujących właśnie te rodziny są dziś najbardziej praktycznym punktem odniesienia.

Jak dobrać model do sposobu podróżowania

Gdybym wybierał dla siebie, zacząłbym nie od modelu, tylko od odpowiedzi na pytanie, ile kompromisu akceptuję na co dzień. W tym segmencie różnice między autami są zbyt duże, żeby kupować „na oko”.

Do miasta i na szybkie weekendy

Grand Canyon S 600 jest najmniej kłopotliwy w ruchu miejskim. 593 cm długości i 206 cm szerokości to nadal spory pojazd, ale w praktyce znacznie łatwiejszy do zaparkowania niż półintegra o szerokości 229 cm. Jeśli ktoś jeździ głównie po Polsce, z przystankami na parkingach i kempingach, ten format ma sens.

Dla pary, która chce więcej przestrzeni wewnątrz

Grand Canyon S 700 i ML-T są tu najciekawsze. Pierwszy rozwiązuje problem sypialni, drugi daje wyraźnie lepszą zabudowę dzienną i większy zapas komfortu przy dłuższym pobycie. W praktyce to dwa różne podejścia do tej samej potrzeby: nie tylko jechać, ale też wygodnie mieszkać.

Dla całorocznej jazdy

Tu wygrywa B-Class ModernComfort T, a jeśli budżet pozwala, MasterLine T. Ogrzewana i izolowana podłoga podwójna, większe zbiorniki i wyższy komfort kabiny robią różnicę nie na folderze, tylko podczas listopadowego postoju albo wiosennego wyjazdu w chłodniejsze góry.

Przeczytaj również: Hymer Venture S - Luksusowy kamper 4x4. Cena, dane i dla kogo ma sens?

Dla off-roadu i dwóch osób

Venture S jest najmniej „kompromisowy” w sensie lifestyle’u. Ma tylko dwa homologowane miejsca siedzące, ale właśnie dlatego jest tak uczciwie zaprojektowany: to nie rodzinny autobus, tylko mocno wyprawowy kamper dla dwojga. Jeśli chcesz zjechać z asfaltu i nadal mieć pełnoprawny komfort, to jest bardzo konkretna odpowiedź.

Sam dobór segmentu to dopiero początek, bo równie łatwo przegapić pułapkę masy całkowitej i wyposażenia. I właśnie tu zaczynają się rzeczy, które katalog potrafi elegancko przemilczeć.

Na co patrzeć przed zakupem, żeby nie rozczarować się po odbiorze

Na co patrzeć Dlaczego ma znaczenie
Ładowność i DMC Wersja 3.5 t wygląda bezpiecznie tylko do momentu, gdy doliczysz pasażerów, paliwo, wodę, rowery, markizę i solar. Sama różnica 80 l wody to 80 kg.
Napęd RWD i AWD pomagają na śniegu oraz szutrze, ale zwykle kosztują więcej i zabierają część zapasu masy.
Długość 593 cm i 697 cm to dwa zupełnie różne doświadczenia w mieście; 789 cm wymaga już planowania parkingu i manewrów.
Zbiorniki 100/85 l wystarczy na krótsze postoje, ale 180/150 l daje realną autonomię bez ciągłego szukania serwisu.
Ogrzewanie i podłoga Podgrzewana, izolowana podwójna podłoga naprawdę pomaga zimą; sama „zimowa wersja” bez tego bywa tylko marketingiem.

Ja szczególnie pilnuję dwóch liczb: masy całkowitej i pojemności wody. To właśnie te elementy najczęściej zmieniają przyjemny kamper w pojazd, który trzeba stale pilnować na wadze. Dopiero gdy te warunki się zgadzają, sens mają dodatkowe pakiety, światła ambient czy większy ekran sterowania.

Ile autonomii i wygody dostajesz naprawdę

Najkrótsza odpowiedź brzmi: więcej, niż w typowym vanie, ale nie tyle, żeby przestać liczyć litry. W Grand Canyon S zbiornik czystej wody ma 100 l, a szarej 85 l, więc przy dwóch osobach i rozsądnym gospodarowaniu można jechać kilka dni bez stacji serwisowej. ML-T podnosi to do 120/100 l, a B-Class ModernComfort T i MasterLine T do 180/150 l, co już daje wyraźnie większy komfort na długich postojach.

Różnica 80 litrów między 100 a 180 l to 80 kg więcej masy, więc tę autonomię trzeba opłacić nie tylko pieniędzmi, ale też ładownością. Właśnie dlatego nie lubię jednego uniwersalnego „najlepszego” modelu. Dla jednych 100 litrów będzie idealne, bo i tak stoją głównie na kempingach, a dla innych 180 litrów okaże się podstawą niezależności.

Warto też spojrzeć na ogrzewanie. W ML-T i Grand Canyon S Hymer stawia na 6 kW ogrzewanie dieslowskie, a w ModernComfort T i MasterLine T często pojawia się 6 kW ogrzewanie gazowe z bojlerem. Nie ma tu prostego zwycięzcy: diesel lepiej wspiera długą, niezależną jazdę, gaz bywa bardzo wygodny, jeśli często korzystasz z infrastruktury i masz łatwy dostęp do butli.

Do tego dochodzi Hymer Connect, czyli sterowanie częścią funkcji z aplikacji. To nie jest gadżet sam w sobie; przydaje się wtedy, gdy chcesz zdalnie sprawdzić poziom wody, ogrzewanie albo oświetlenie jeszcze zanim wejdziesz do auta. W premium to właśnie takie detale sprawiają, że codzienne użycie staje się po prostu łatwiejsze.

Na końcu zostaje jeszcze kwestia tego, gdzie premium jest realną przewagą, a gdzie tylko dopłatą za wrażenie. I to jest pytanie, które naprawdę warto sobie zadać przed podpisaniem zamówienia.

Zanim podpiszesz zamówienie, sprawdź trzy rzeczy, które robią największą różnicę

Jeśli miałbym zostawić jedną praktyczną radę, to taką: nie kupuj Hymera na Mercedesie „pod marzenie”, tylko pod scenariusz użycia. Najpierw policz osoby na pokładzie, realny bagaż i to, gdzie faktycznie będziesz stawał. Dopiero potem wybieraj między kompaktowym Grand Canyon S, bardziej wszechstronnym ML-T, całorocznym ModernComfort T czy luksusowym MasterLine T.

Przy imporcie do Polski sprawdź jeszcze dwa elementy: realny czas dostawy i zakres serwisu dla elektroniki oraz podwozia, bo w premium kamperze to nie jest detal. Ja traktuję to jako test dojrzałości zakupu, nie biurokrację. Jeśli te punkty masz zamknięte, taki kamper naprawdę potrafi odwdzięczyć się spokojną jazdą, dobrą izolacją i poczuciem, że samochód pracuje dla ciebie, a nie odwrotnie.

FAQ - Najczęstsze pytania

Najlepszym wyborem na zimę są modele B-Class ModernComfort oraz MasterLine. Posiadają one podgrzewaną podwójną podłogę (chassis SLC) i większe zbiorniki na wodę, co zapewnia doskonałą izolację termiczną i autonomię w niskich temperaturach.

To zależy od modelu. Wiele wersji, jak ML-T czy Grand Canyon S, jest dostępnych w wariancie do 3,5 t (kat. B). Jednak przy bogatym wyposażeniu i większych modelach, jak MasterLine, konieczna może być rejestracja powyżej 3,5 t i kategoria C.

Główną różnicą jest długość: wersja 600 ma 593 cm, a 700 niemal 7 metrów. Dzięki dodatkowym centymetrom model 700 oferuje wygodne łóżka wzdłużne zamiast poprzecznych oraz znacznie więcej miejsca w szafkach i sypialni.

Opcjonalny napęd AWD w połączeniu z bazą Mercedesa poprawia stabilność na śliskiej nawierzchni i pozwala na bezpieczny zjazd z asfaltu. Jest to kluczowe dla osób planujących noclegi "na dziko" lub wyjazdy w trudniejszy, górzysty teren.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi:

Udostępnij artykuł

Franciszek Sawicki

Franciszek Sawicki

Nazywam się Franciszek Sawicki i od wielu lat zajmuję się tematyką motoryzacyjną, analizując zmiany na rynku oraz nowe technologie w branży. Moje doświadczenie jako analityk branżowy pozwoliło mi zgromadzić bogatą wiedzę na temat trendów, innowacji oraz wyzwań, z jakimi boryka się motoryzacja. Specjalizuję się w ocenie wpływu nowoczesnych rozwiązań, takich jak pojazdy elektryczne czy autonomiczne, na przyszłość transportu. Staram się przedstawiać skomplikowane dane w przystępny sposób, aby każdy mógł zrozumieć, jak te zmiany wpływają na codzienne życie. Moim celem jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i obiektywnych informacji, które pomogą czytelnikom podejmować świadome decyzje dotyczące motoryzacji. Wierzę, że odpowiedzialne dziennikarstwo jest kluczem do budowania zaufania i angażowania społeczności pasjonatów motoryzacji.

Napisz komentarz