Ahorn Camp to niemiecki producent kamperów, który zbudował swoją pozycję na prostym pomyśle: dać rozsądnie wycenione, dobrze rozplanowane pojazdy oparte na Renault Master. W tym tekście pokazuję, czym ta marka różni się od innych, jakie modele oferuje w 2026 roku, ile to realnie kosztuje i na co zwrócić uwagę przed zakupem. To ważne, bo w kamperach różnica między dobrą specyfikacją a chybioną konfiguracją wychodzi dopiero wtedy, gdy zaczynasz ich używać na co dzień.
Najważniejsze fakty o ofercie i tym, jak ją czytać
- W roczniku 2026 gama liczy 11 pojazdów: 2 campervany, 6 półzintegrowanych i 3 alkowy.
- Wspólną bazą jest Renault Master, a produkcja nowej generacji odbywa się we współpracy z Erwin Hymer Group.
- Najkrótsze modele są najlepsze do miasta i na weekendy, dłuższe wersje dają więcej komfortu i lepszą przestrzeń dla rodziny.
- Oficjalne ceny startowe w euro zaczynają się od 52 800 euro za campervany i od 58 900 euro za większe zabudowy.
- Przy zakupie trzeba pilnować DMC, ładowności i liczby miejsc, bo opcje szybko zmieniają wagę auta.
Skąd wzięła się ta marka i dlaczego dziś jest głośno o jej kamperach
Patrząc na rynek caravaningowy, widzę tu firmę, która przestała być tylko ciekawostką dla pasjonatów. To rodzinny producent z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem, działający w Speyer i od lat konsekwentnie rozwijający zabudowy na bazie Mastera. Taka konsekwencja ma znaczenie, bo zamiast mieszać wiele platform, marka dopracowuje jeden kierunek i dzięki temu łatwiej utrzymać spójność prowadzenia, serwisu oraz rozkładu wnętrz.
Najmocniej widać to w obecnej generacji. Nowe modele są budowane na najnowszym Renault Masterze, a sama marka stawia dziś bardziej na praktyczność niż na efektowną przesadę. To podejście zwykle dobrze działa u klientów, którzy chcą kampera do realnego jeżdżenia, a nie tylko do oglądania w salonie. W Polsce też ma to już znaczenie, bo oferta przestała być egzotyczna i zaczęła pojawiać się u dealerów.
Jak podaje Caravans Salon, marka ma już oficjalnego dealera w Polsce, więc zakup nie musi oznaczać ściągania auta w ciemno z zagranicy. To ważne, bo przy kamperze sama sprzedaż to dopiero początek - liczy się też dostęp do oględzin, konfiguracji i późniejszego wsparcia serwisowego.

Jak wygląda aktualna gama modeli 2026
W roczniku 2026 gama jest czytelna i, co lubię w takich ofertach, nie udaje, że jeden układ rozwiązuje wszystko. Masz tutaj dwa kompaktowe campervany, sześć półzintegrowanych wersji i trzy alkowy. To daje łącznie 11 pojazdów i pozwala dobrać auto bardziej pod styl podróżowania niż pod samą modę na określony typ zabudowy.
| Rodzina | Przykładowe modele | Długość | Miejsca jazdy / spania | Cena bazowa | Najlepiej pasuje do |
|---|---|---|---|---|---|
| Campervany | CV 560, CV 630 | 5,68 m / 6,31 m | do 4 / 2(3) | od 52 800 euro | miasto, krótsze wypady, para lub mała rodzina |
| Półzintegrowane | T 590, T 640, T 680, T 690, TE 740, TQ 740 | 5,99-7,48 m | do 4, w części układów z opcjami na 5 | od 58 900 do 64 600 euro | dłuższe trasy, większy komfort, więcej bagażu |
| Alkowy | A 595, A 690, A 720 | 5,99-7,20 m | do 4, w wybranych konfiguracjach więcej | od 58 900 do 63 800 euro | rodziny, częste noclegi, większa funkcjonalność |
W praktyce najkrótszy CV 560 ma 5,68 m długości, a większy CV 630 już 6,31 m. W półzintegrowanych warto zwrócić uwagę na T 680, bo to ciekawy kompromis: mniej niż 7 m długości i elektryczne łóżko opuszczane nad salonem. Z kolei TE 740 i TQ 740 wchodzą w strefę dużych, wygodnych układów, które lepiej znoszą dłuższy pobyt na postoju niż szybki city break.
Jeśli patrzysz na alkowy, to nie myl ich z „rodzinnym kompromisem”. To nadal bardzo sensowna zabudowa, tylko bardziej nastawiona na praktykę niż na designerski minimalizm. Dla wielu osób to właśnie ona jest najbardziej uczciwą odpowiedzią na pytanie, jak zabrać cztery osoby, bagaże i jeszcze nie walczyć codziennie o każdy centymetr przestrzeni.
Co wyróżnia te kampery w codziennym użyciu
Dla mnie najważniejsze są trzy rzeczy: baza jezdna, jakość produkcji i rozsądne układy wnętrz. Tu wszystko układa się w jedną całość. Nowy Master daje nowoczesne systemy bezpieczeństwa, dobrą kulturę jazdy i sensowne osiągi, a współpraca z Erwin Hymer Group powinna - i to jest już moja redakcyjna ocena - poprawiać powtarzalność wykonania oraz dopracowanie detali.- Baza Renault Master - to duży plus dla tych, którzy chcą kampera prowadzącego się bardziej jak nowoczesny dostawczak niż jak ciężki autobus.
- Wybór między 3,5 a 4,0 t - daje elastyczność, ale od razu trzeba myśleć o kategorii prawa jazdy i realnej ładowności.
- Układy bez zbędnych sztuczek - wnętrza są projektowane po to, żeby żyć w nich kilka dni lub tygodni, a nie tylko dobrze wyglądać w katalogu.
- Elektroniczne sterowanie wyposażeniem - w nowszych odmianach producent mocniej idzie w smart home i prostą obsługę instalacji pokładowych.
- Nowa generacja zgodna z aktualnymi wymogami UE - to ważne szczególnie przy zakupie auta, które ma zostać z właścicielem na lata.
Warto też zauważyć, że niektóre układy są wyraźnie lepsze dla określonego stylu podróżowania. T 690 dobrze trafia do osób, które chcą dwóch oddzielnych łóżek z tyłu, a T 640 i T 680 są sensowne dla tych, którzy cenią otwarty salon i nie potrzebują ogromnego auta. To nie są kosmetyczne różnice, tylko realna codzienna ergonomia.
Ile to kosztuje i co naprawdę wchodzi w cenę
Największy błąd kupującego? Patrzenie wyłącznie na cenę startową. W tej klasie kamperów bazowa kwota jest tylko punktem wyjścia, a nie finalnym rachunkiem. Oficjalny cennik pokazuje, że campervany startują od 52 800 euro, półzintegrowane od 58 900 euro, a alkowy od 58 900 euro. Do tego dochodzi jeszcze opłata 2 450 euro za transport do dealera, dokumenty, przegląd gazowy i przekazanie pojazdu.
| Pozycja | Przykładowa cena | Znaczenie praktyczne |
|---|---|---|
| Pakiet podwozia Renault | 1 900 euro | klimatyzacja kabiny, LED-y, tempomat, czujniki ciśnienia, opony całoroczne |
| Pakiet multimediów | 990 euro | większy ekran, integracja ze smartfonem, kamera cofania |
| Pakiet komfortu | 1 490 euro | dodatkowy akumulator, gniazda 230 V, oświetlenie zewnętrzne, przygotowanie pod solar i klimatyzację |
| Automatyczna skrzynia 9-biegowa | 1 990 euro | wygoda w trasie, ale zwykle tylko z mocniejszą wersją silnika |
| Pakiet zimowy | 1 190-1 250 euro | realnie przydatny, jeśli chcesz jeździć poza sezonem |
Na polskim rynku ceny końcowe potrafią wyglądać zupełnie inaczej, bo dochodzą podatki, wyposażenie i marża dealera. W ogłoszeniach dealerskich widać już jednak sensowny punkt odniesienia: za wybrane egzemplarze 2026 pojawiają się kwoty około 339-349 tys. zł. To nie znaczy, że każdy model tyle kosztuje, ale pokazuje, że mówimy o segmencie, w którym dobrze doposażony kamper bardzo szybko wyprzedza cenę bazową o kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Który wariant ma sens dla polskiego kierowcy i rodziny
Jeśli miałbym to uprościć do jednej decyzji, powiedziałbym tak: wybieraj nie od ceny, tylko od scenariusza użycia. To w kamperach działa lepiej niż większość marketingowych opisów. Krótki campervan jest świetny, jeśli chcesz jeździć także na co dzień albo często wjeżdżać do miast. Dłuższa półintegra daje więcej komfortu na trasie, a alkowa najłatwiej wygrywa wtedy, gdy naprawdę liczysz każdą dodatkową noclegową przestrzeń.
- CV 560 - jeśli chcesz możliwie kompaktowy pojazd i jeździsz głównie we dwoje lub we dwoje z dzieckiem.
- CV 630 - jeśli chcesz nadal kompaktowy format, ale z lepszym zapleczem na dłuższy urlop.
- T 640 lub T 680 - jeśli zależy ci na najlepszym balansie między przestrzenią a długością auta.
- T 690, A 690, A 720 - jeśli podróżujesz z rodziną i nie chcesz walczyć z ciasnotą po zmroku.
Na polskich drogach i parkingach różnica między 5,68 m a 7,48 m jest naprawdę odczuwalna. Dlatego nie kupowałbym największego układu tylko dlatego, że w katalogu wygląda na najbardziej „pełny”. Duży model ma sens wtedy, gdy wiesz, że wykorzystasz jego przestrzeń, a nie będziesz za każdym razem martwił się zawracaniem i parkowaniem.
Na co uważać przed podpisaniem umowy
Tu nie ma fajerwerków, ale właśnie ta sekcja oszczędza najwięcej pieniędzy. Po pierwsze, ładowność. Producent sam przypomina, że po dołożeniu opcji masa rośnie, a zapas ładowności maleje. To oznacza, że markiza, dodatkowy akumulator, cięższe ogrzewanie czy więcej foteli nie są niewinnymi dodatkami. W kamperze każde 20-40 kg robi różnicę.
Po drugie, DMC, czyli dopuszczalna masa całkowita. Część wersji można utrzymać przy 3,5 t, a część po dołożeniu wyposażenia sensowniej ustawić na 4,0 t. To z kolei wpływa na to, kto może takim autem legalnie jeździć. Jeśli masz tylko kategorię B, nie możesz tego zignorować.
Po trzecie, liczba miejsc. W katalogu łatwo zobaczyć atrakcyjne 4(5) albo 2(3), ale w praktyce trzeba sprawdzić, czy dany układ wymaga dopłaty, zmiany homologacji albo ograniczenia ilości miejsc. To szczególnie ważne, jeśli kamper ma służyć rodzinie, a nie tylko parze na weekendowe wypady.
Po czwarte, sprawdź, co jest standardem, a co dopiero dodatkiem. W jednej konfiguracji pakiet komfortu waży prawie 40 kg, w innej automat kosztuje dodatkowo blisko 2 tys. euro. W tej klasie aut dobrze jest brać konfigurację na chłodno: najpierw układ i masa, potem silnik, na końcu kosmetyka i dodatki.
Co z tej oferty wynika, jeśli planujesz zakup na kilka sezonów
Najuczciwszy wniosek jest prosty: to oferta dla ludzi, którzy chcą rozsądnego, nowoczesnego kampera bez przekombinowania. Nie dla każdego będzie najtańsza, ale może być bardzo sensowna dla tych, którzy szukają spójnego pakietu: aktualnej bazy, dobrego układu i czytelnej konfiguracji. Właśnie dlatego nie traktowałbym tej marki jak chwilowej nowinki, tylko jak jednego z ciekawszych europejskich graczy w segmencie średniej i wyższej klasy kamperów.
Jeśli miałbym wskazać najbezpieczniejszą ścieżkę wyboru, zacząłbym od CV 630 albo T 640/T 680. Pierwszy daje najwięcej mobilności, drugi i trzeci lepiej pokazują, za co ludzie płacą w półzintegrowanych kamperach. A jeśli rodzina ma być priorytetem, alkowa nadal pozostaje rozwiązaniem zaskakująco rozsądnym, pod warunkiem że zaakceptujesz większą bryłę auta.
Ostatecznie nie chodzi o to, by kupić największy lub najlepiej opisany model, tylko ten, który po dwóch sezonach dalej będzie wygodny, łatwy w prowadzeniu i wystarczająco lekki po doposażeniu. W kamperach to właśnie ta konsekwencja między katalogiem a codziennością robi największą różnicę.
